Program





OmniPresence

Højbro Plads, København kl. 16.00 (60 min)

SygtSund

ZeBU kl. 17.00 (60 min)

Shh!

Teater V i Prøvehallen kl. 17.00 (70 min)

Kort over glemte forbindelser

Teater Får302 kl. 17.00 (70 min)

Local Hero Part 2

Karens Minde Kulturhus kl. 18.00 (90 min)

OmniPresence

Højbro Plads, København kl. 18.00 (60 min)

Dans under høstmånen

KFTS - Københavns film & teaterskole kl. 18.30 (120 min)

Richard D 3

H. C. Ørstedsparken kl. 18.30 (60 min)

Romantiker

Den Frie Udstillingsbygning, København kl. 19.00 (60 min)

Lovers, Authors and Other Strangers

House of International Theatre - HIT kl. 19.00 (80 min)

Kroppen

Bådteatret kl. 20.00 (65 min)

Hår på den

Teater Grob kl. 20.00 (75 min)

Jantedrengen

Teatret ved Sorte Hest kl. 20.00 (80 min)

Farlige forbindelser

Det Kongelige Teater - Skuespilhuset kl. 20.00 (120 min)

Status

Husets Teater kl. 20.00 (95 min)

We Who Live Backwards

Sort/Hvid kl. 21.00 (60 min)

Mellem Os

Teatret ved Sorte Hest kl. 22.00 (60 min)

Kiosken

Lorrys Have, Riddersalen kl. 14.00 (40 min)

OmniPresence

Højbro Plads, København kl. 14.30 (60 min)

Kiosken

Lorrys Have, Riddersalen kl. 16.00 (40 min)

Brevet

Østre Gasværk Teater kl. 16.00 (70 min)

Ouverture

Batidas Teaterhus kl. 16.00 (40 min)

THUNDER

Warehouse9 kl. 16.00 (45 min)

Den Stærkeste I & II

House of International Theatre - HIT kl. 16.00 (70 min)

Performance Plug N' Play - kort

Warehouse9 kl. 16.00 (1200 min)

Cook

Teater Grob kl. 16.30 (75 min)

SygtSund

ZeBU kl. 17.00 (60 min)

Inuit

Teaterøen kl. 17.00 (60 min)

OmniPresence

Højbro Plads, København kl. 17.00 (60 min)

Kort over glemte forbindelser

Teater Får302 kl. 17.00 (70 min)

Generation KROP

Sjællandsgade Bad, København kl. 17.00 (60 min)

Local Hero Part 2

Karens Minde Kulturhus kl. 18.00 (90 min)

Random

Dansehallerne kl. 18.00 (60 min)

Manden de kaldte Rolex

Batidas Teaterhus kl. 18.00 (75 min)

Salon New Love

Warehouse9 kl. 18.00 (60 min)

Dschingis Khan

Sort/Hvid kl. 18.00 (100 min)

Richard D 3

H. C. Ørstedsparken kl. 18.30 (60 min)

Dans under høstmånen

KFTS - Københavns film & teaterskole kl. 18.30 (120 min)

Lyden af publikum

Forsøgsstationen kl. 18.30 (45 min)

Skjult Nummer

Skolen på Duevej kl. 18.45 (195 min)

SygtSund

ZeBU kl. 19.00 (60 min)

Mit Bord - Dit Bord

Warehouse9 kl. 19.00 (40 min)

Lovers, Authors and Other Strangers

House of International Theatre - HIT kl. 19.00 (80 min)

Tales From The Trash

Teaterøen kl. 19.00 (60 min)

One 2.0

Dansekapellet, København kl. 19.30 (40 min)

Terror

Det Kongelige Teater - Skuespilhuset kl. 19.30 (140 min)

Kroppen

Bådteatret kl. 20.00 (65 min)

Hår på den

Teater Grob kl. 20.00 (75 min)

Jantedrengen

Teatret ved Sorte Hest kl. 20.00 (80 min)

Farlige forbindelser

Det Kongelige Teater - Skuespilhuset kl. 20.00 (120 min)

May I Speak About Dance

Warehouse9 kl. 20.00 (45 min)

Set i Lyset af...

Juhl-Sørensen A/S kl. 20.00 (60 min)

Gynt’s Ghosts or Who The F**k is Peer?

Basement, København kl. 20.00 (90 min)

We Who Live Backwards

Sort/Hvid kl. 21.00 (60 min)

Mellem Os

Teatret ved Sorte Hest kl. 22.00 (60 min)

Writing for the Collective Body

Teaterøen kl. 09.00 (1435 min)

Jekyll on Ice

Lorrys Have, Riddersalen kl. 10.30 (60 min)

Kiosken

Lorrys Have, Riddersalen kl. 14.00 (40 min)

Odysseus

Husets Teater kl. 14.30 (90 min)

Kiosken

Lorrys Have, Riddersalen kl. 16.00 (40 min)

Brevet

Østre Gasværk Teater kl. 16.00 (70 min)

Ouverture

Batidas Teaterhus kl. 16.00 (40 min)

Den Stærkeste I & II

House of International Theatre - HIT kl. 16.00 (70 min)

Romeo&Julie!

Teaterøen kl. 16.00 (50 min)

May I Speak About Dance

Warehouse9 kl. 16.00 (45 min)

Toves Tango

Christianshavns beboerhus - Teatersalen kl. 16.00 (55 min)

OmniPresence

IT-Universitetet kl. 16.00 (60 min)

Performance Plug N' Play - kort

Warehouse9 kl. 16.00 (1200 min)

Cook

Teater Grob kl. 16.30 (75 min)

Happiness

Kultorvet, København kl. 17.00 (40 min)

Odysseus

Husets Teater kl. 18.00 (90 min)

OmniPresence

IT-Universitetet kl. 18.00 (60 min)

Richard D 3

H. C. Ørstedsparken kl. 18.30 (60 min)

Skjult Nummer

Skolen på Duevej kl. 18.45 (195 min)

Lovers, Authors and Other Strangers

House of International Theatre - HIT kl. 19.00 (80 min)

One 2.0

Dansekapellet, København kl. 19.30 (40 min)

Kort over glemte forbindelser

Teater Får302 kl. 20.00 (70 min)

Kroppen

Bådteatret kl. 20.00 (65 min)

Hår på den

Teater Grob kl. 20.00 (75 min)

Surstrømning

Folketeatret kl. 20.00 (120 min)

Status

Husets Teater kl. 20.00 (95 min)

Jantedrengen

Teatret ved Sorte Hest kl. 20.00 (80 min)

Farlige forbindelser

Det Kongelige Teater - Skuespilhuset kl. 20.00 (120 min)

Salon New Love

Warehouse9 kl. 20.00 (60 min)

Hovmod – En Sci-fi Dokumentar

Republique kl. 20.00 (60 min)

Set i Lyset af...

Juhl-Sørensen A/S kl. 20.00 (60 min)

The Society of Lost Souls

Det Kongelige Teater - Gamle Scene kl. 20.00 (90 min)

Gynt’s Ghosts or Who The F**k is Peer?

Basement, København kl. 20.00 (90 min)

Toves Tango

Christianshavns beboerhus - Teatersalen kl. 21.00 (55 min)

Generation KROP

Sjællandsgade Bad, København kl. 21.00 (60 min)

We Who Live Backwards

Sort/Hvid kl. 21.00 (60 min)

Mellem Os

Teatret ved Sorte Hest kl. 22.00 (60 min)

Kiosken

Lorrys Have, Riddersalen kl. 13.00 (40 min)

OmniPresence

Ofelia Plads kl. 13.00 (60 min)

Helte Street Performance

Ofelia Plads kl. 13.00 (30 min)

Let us sing your place.

Teaterøen kl. 13.00 (60 min)

Når byen sover

Marionetteatret i Kongens Have kl. 14.00 (25 min)

Lyden af publikum

Det Kongelige Teater - Skuespilhuset kl. 14.00 (45 min)

Ida Bruns Attituder

Thorvaldsens Museum kl. 14.00 (60 min)

Let us sing your place.

Teaterøen kl. 14.00 (60 min)

Kiosken

Lorrys Have, Riddersalen kl. 15.00 (40 min)

OmniPresence

Ofelia Plads kl. 15.00 (60 min)

RETHINK

Teaterøen kl. 15.00 (50 min)

Når byen sover

Marionetteatret i Kongens Have kl. 15.00 (25 min)

Let us sing your place.

Teaterøen kl. 15.00 (60 min)

Helte Street Performance

Ofelia Plads kl. 15.30 (30 min)

Brevet

Østre Gasværk Teater kl. 16.00 (70 min)

The Balance

Ofelia Plads kl. 16.00 (40 min)

Hovmod – En Sci-fi Dokumentar

Republique kl. 16.00 (60 min)

Den Stærkeste I & II

House of International Theatre - HIT kl. 16.00 (70 min)

Toves Tango

Christianshavns beboerhus - Teatersalen kl. 16.00 (55 min)

Let us sing your place.

Teaterøen kl. 16.00 (60 min)

Kort over glemte forbindelser

Teater Får302 kl. 17.00 (70 min)

Kroppen

Bådteatret kl. 17.00 (65 min)

Hår på den

Teater Grob kl. 17.00 (75 min)

Mellem Os

Teatret ved Sorte Hest kl. 17.00 (60 min)

The Nordic Beasts

Ofelia Plads kl. 17.00 (35 min)

Min Odyssé

Teaterøen kl. 17.00 (60 min)

We Who Live Backwards

Sort/Hvid kl. 17.00 (60 min)

Richard D 3

H. C. Ørstedsparken kl. 18.30 (60 min)

Skjult Nummer

Skolen på Duevej kl. 18.45 (195 min)

Lovers, Authors and Other Strangers

House of International Theatre - HIT kl. 19.00 (80 min)

Surstrømning

Folketeatret kl. 20.00 (120 min)

Lev Menneske

Teater V i Prøvehallen kl. 20.00 (90 min)

Set i Lyset af...

Juhl-Sørensen A/S kl. 20.00 (60 min)

The Society of Lost Souls

Det Kongelige Teater - Gamle Scene kl. 20.00 (90 min)

Gynt’s Ghosts or Who The F**k is Peer?

Basement, København kl. 20.00 (90 min)

WoMAN & WOMAN

Teaterøen kl. 21.00 (120 min)

Toves Tango

Christianshavns beboerhus - Teatersalen kl. 21.00 (55 min)

Opvisning i lavt selvværd

Sort/Hvid kl. 23.00 (70 min)

OmniPresence

Ofelia Plads kl. 13.00 (60 min)

Brevet

Østre Gasværk Teater kl. 14.00 (70 min)

Når byen sover

Marionetteatret i Kongens Have kl. 14.00 (25 min)

Ida Bruns Attituder

Thorvaldsens Museum kl. 14.00 (60 min)

OmniPresence

Ofelia Plads kl. 15.00 (60 min)

Når byen sover

Marionetteatret i Kongens Have kl. 15.00 (25 min)

Gynt’s Ghosts or Who The F**k is Peer?

Basement, København kl. 15.00 (90 min)

Brevet

Østre Gasværk Teater kl. 16.00 (70 min)

The Balance

Ofelia Plads kl. 16.00 (40 min)

The Nordic Beasts

Ofelia Plads kl. 17.00 (35 min)

Skjult Nummer

Skolen på Duevej kl. 18.45 (195 min)

Gynt’s Ghosts or Who The F**k is Peer?

Basement, København kl. 20.00 (90 min)

OmniPresence

Ofelia Plads kl. 13.00 (60 min)

OmniPresence

Ofelia Plads kl. 15.00 (60 min)

The Balance

Ofelia Plads kl. 17.00 (40 min)

Hamlet

Batidas Teaterhus kl. 18.00 (150 min)

Richard D 3

H. C. Ørstedsparken kl. 18.30 (60 min)

Kort over glemte forbindelser

Teater Får302 kl. 20.00 (70 min)

Kroppen

Bådteatret kl. 20.00 (65 min)

Surstrømning

Folketeatret kl. 20.00 (120 min)

Hår på den

Teater Grob kl. 20.00 (75 min)

Når byen sover

Marionetteatret i Kongens Have kl. 10.00 (25 min)

Når byen sover

Marionetteatret i Kongens Have kl. 11.00 (25 min)

Walking Workshop

Ofelia Plads kl. 12.00 (90 min)

Lær de nyuddannede skuespillere at kende

Husets Teater kl. 16.00 (60 min)

Dørene

Batidas Teaterhus kl. 16.00 (45 min)

OmniPresence

Nytorv, København kl. 16.00 (60 min)

Lær de nyuddannede skuespillere at kende

Husets Teater kl. 18.00 (60 min)

Næsen

Batidas Teaterhus kl. 18.00 (30 min)

OmniPresence

Nytorv, København kl. 18.00 (60 min)

Richard D 3

H. C. Ørstedsparken kl. 18.30 (60 min)

Dans under høstmånen

KFTS - Københavns film & teaterskole kl. 18.30 (120 min)

Skjult Nummer

Skolen på Duevej kl. 18.45 (195 min)

Hovmod – En Sci-fi Dokumentar

Republique kl. 19.00 (60 min)

Apati for Begyndere - Afgang 17

Teatret Zeppelin kl. 19.30 (70 min)

Det Ny Kgl. Teater - sæson 2017/2018

Det Kongelige Teater - Skuespilhuset kl. 19.30 (90 min)

Kort over glemte forbindelser

Teater Får302 kl. 20.00 (70 min)

Kroppen

Bådteatret kl. 20.00 (65 min)

Hår på den

Teater Grob kl. 20.00 (75 min)

Surstrømning

Folketeatret kl. 20.00 (120 min)

3 x Beckett

Østre Gasværk Teater kl. 20.00 (100 min)

The Society of Lost Souls

Det Kongelige Teater - Gamle Scene kl. 20.00 (90 min)

Gynt’s Ghosts or Who The F**k is Peer?

Basement, København kl. 20.00 (90 min)

Mand - Kvinde - Hund

Husets Teater kl. 22.00 (90 min)

Det Ny Kgl. Teater - sæson 2017/2018

Det Kongelige Teater - Skuespilhuset kl. 22.30 (90 min)

Sherlock Holmes og Dronningens kronjuveler

Lorrys Have, Riddersalen kl. 10.00 (50 min)

Når byen sover

Marionetteatret i Kongens Have kl. 10.00 (25 min)

Tæt på

Edison kl. 10.00 (60 min)

Når byen sover

Marionetteatret i Kongens Have kl. 11.00 (25 min)

Walking Workshop

Ofelia Plads kl. 12.00 (90 min)

OmniPresence

Nytorv, København kl. 16.00 (60 min)

Blottet

Teatret ved Sorte Hest kl. 18.00 (50 min)

Macbeth / Nightmare for two

Batidas Teaterhus kl. 18.00 (90 min)

OmniPresence

Nytorv, København kl. 18.00 (60 min)

Kiosken

Lorrys Have, Riddersalen kl. 18.30 (40 min)

Richard D 3

H. C. Ørstedsparken kl. 18.30 (60 min)

Dans under høstmånen

KFTS - Københavns film & teaterskole kl. 18.30 (120 min)

Skjult Nummer

Skolen på Duevej kl. 18.45 (195 min)

Hovmod – En Sci-fi Dokumentar

Republique kl. 19.00 (60 min)

Apati for Begyndere - Afgang 17

Teatret Zeppelin kl. 19.00 (70 min)

Udsigter fra min bedstemors køkken

Køkken på Vesterbro kl. 19.00 (60 min)

Kort over glemte forbindelser

Teater Får302 kl. 20.00 (70 min)

Kroppen

Bådteatret kl. 20.00 (65 min)

Kiosken

Lorrys Have, Riddersalen kl. 20.00 (40 min)

Freak Out

Sort/Hvid kl. 20.00 (40 min)

The Society of Lost Souls

Det Kongelige Teater - Gamle Scene kl. 20.00 (90 min)

Toves Tango

Kulturhuset Islands Brygge kl. 21.00 (55 min)

True.Story

Sort/Hvid kl. 21.30 (60 min)

Mand - Kvinde - Hund

Husets Teater kl. 23.00 (90 min)

Kiosken

Lorrys Have, Riddersalen kl. 10.00 (40 min)

Når byen sover

Marionetteatret i Kongens Have kl. 10.00 (25 min)

Når byen sover

Marionetteatret i Kongens Have kl. 11.00 (25 min)

Bertolt Brechts Svendborgdigte

Teater V i Prøvehallen kl. 12.00 (75 min)

Kiosken

Lorrys Have, Riddersalen kl. 13.00 (40 min)

Kys og vinyl

Teater V i Prøvehallen kl. 17.00 (70 min)

Udsigter fra min bedstemors køkken

Køkken på Vesterbro kl. 17.00 (60 min)

Blottet

Teatret ved Sorte Hest kl. 18.00 (50 min)

Uset

Husets Teater kl. 18.00 (60 min)

Richard D 3

H. C. Ørstedsparken kl. 18.30 (60 min)

Skjult Nummer

Skolen på Duevej kl. 18.45 (195 min)

Hovmod – En Sci-fi Dokumentar

Republique kl. 19.00 (60 min)

Apati for Begyndere - Afgang 17

Teatret Zeppelin kl. 19.00 (70 min)

Sleeping with the Lights on

Dansekapellet, København kl. 19.00 (60 min)

Dialogues

Teaterøen kl. 19.00 (60 min)

Helligtrekongersaften eller hvad I vil

Det Kongelige Teater - Skuespilhuset kl. 19.30 (150 min)

Dette er ikke Stjernekrigstrilogien

Det Kongelige Teater - Skuespilhuset kl. 19.30 (60 min)

Bilisten

Folketeatret kl. 19.30 (90 min)

True.Story

Sort/Hvid kl. 19.30 (60 min)

Kort over glemte forbindelser

Teater Får302 kl. 20.00 (70 min)

Grounded

Teater Grob kl. 20.00 (95 min)

Kroppen

Bådteatret kl. 20.00 (65 min)

The Other Body

Husets Teater kl. 20.00 (40 min)

3 x Beckett

Østre Gasværk Teater kl. 20.00 (100 min)

Floden

BestTellers kl. 20.00 (50 min)

The Society of Lost Souls

Det Kongelige Teater - Gamle Scene kl. 20.00 (90 min)

AlgoRitmo

Teaterøen kl. 21.00 (45 min)

Freak Out

Sort/Hvid kl. 21.00 (40 min)

Toves Tango

Kulturhuset Islands Brygge kl. 21.00 (55 min)

Udsigter fra min bedstemors køkken

Køkken på Vesterbro kl. 21.00 (60 min)

Mand - Kvinde - Hund

Husets Teater kl. 22.00 (90 min)

Midnatsforestillinger - Ashes to Ashes

Østre Kapel - Vestre Kirkegård kl. 23.30 (55 min)

Når byen sover

Marionetteatret i Kongens Have kl. 10.00 (25 min)

LAB:Dance

Dansekapellet, København kl. 10.00 (480 min)

Når byen sover

Marionetteatret i Kongens Have kl. 11.00 (25 min)

Apati for Begyndere - Afgang 17

Teatret Zeppelin kl. 13.00 (70 min)

Bang Unplugged

Forsøgsstationen kl. 16.00 (60 min)

The Balance

Ofelia Plads kl. 16.00 (40 min)

Længe Leve

Folketeatret kl. 16.00 (55 min)

Hovmod – En Sci-fi Dokumentar

Republique kl. 17.00 (60 min)

Re-Dream

Teaterøen kl. 17.00 (35 min)

Blottet

Teatret ved Sorte Hest kl. 18.00 (50 min)

Kiosken

Lorrys Have, Riddersalen kl. 18.30 (40 min)

Richard D 3

H. C. Ørstedsparken kl. 18.30 (60 min)

Ouverture

Det Kongelige Teater - Skuespilhuset kl. 18.30 (40 min)

Skjult Nummer

Skolen på Duevej kl. 18.45 (195 min)

Sleeping with the Lights on

Dansekapellet, København kl. 19.00 (60 min)

Apati for Begyndere - Afgang 17

Teatret Zeppelin kl. 19.30 (70 min)

Bilisten

Folketeatret kl. 19.30 (90 min)

Kort over glemte forbindelser

Teater Får302 kl. 20.00 (70 min)

Kroppen

Bådteatret kl. 20.00 (65 min)

Kiosken

Lorrys Have, Riddersalen kl. 20.00 (40 min)

Reading af Requiem

Betty Nansen Teatret kl. 20.00 (60 min)

The Other Body

Husets Teater kl. 20.00 (40 min)

3 x Beckett

Østre Gasværk Teater kl. 20.00 (100 min)

Floden

BestTellers kl. 20.00 (50 min)

The Society of Lost Souls

Det Kongelige Teater - Gamle Scene kl. 20.00 (90 min)

Midnatsforestillinger - Ashes to Ashes

Østre Kapel - Vestre Kirkegård kl. 23.30 (55 min)

Købers Paradis

Vangsgaards Antikvariske Udsalg kl. 12.00 (60 min)

The Balance

Ofelia Plads kl. 13.00 (40 min)

Kiosken

Lorrys Have, Riddersalen kl. 14.00 (40 min)

Når byen sover

Marionetteatret i Kongens Have kl. 14.00 (25 min)

Tvang

Teater V i Prøvehallen kl. 14.00 (75 min)

Ida Bruns Attituder

Thorvaldsens Museum kl. 14.00 (60 min)

Doktor Glas

Det Kongelige Teater - Skuespilhuset kl. 15.00 (80 min)

Floden

BestTellers kl. 15.00 (50 min)

Når byen sover

Marionetteatret i Kongens Have kl. 15.00 (25 min)

Købers Paradis

Vangsgaards Antikvariske Udsalg kl. 15.00 (60 min)

Kiosken

Lorrys Have, Riddersalen kl. 16.00 (40 min)

Bang Unplugged

Forsøgsstationen kl. 16.00 (60 min)

Hovmod – En Sci-fi Dokumentar

Republique kl. 16.00 (60 min)

Kroppen

Bådteatret kl. 17.00 (65 min)

Richard D 3

H. C. Ørstedsparken kl. 18.30 (60 min)

Skjult Nummer

Skolen på Duevej kl. 18.45 (195 min)

Selfie Control

Huset KBH kl. 19.00 (75 min)

Apati for Begyndere - Afgang 17

Teatret Zeppelin kl. 19.30 (70 min)

Midnatsforestillinger - Ashes to Ashes

Østre Kapel - Vestre Kirkegård kl. 23.30 (55 min)

Selfie Control

Huset KBH kl. 14.00 (75 min)