Tekstede forestillinger

Here you find shows texted in English at this year’s festival. There are also non-verbal shows at the festival these you find in the programme by applying the filter “Non-verbal”. Out of the festival season we recommend to join the Facebook-group THEATRE IN ENGLISH IN DENMARK.







Had ved første klik

Edison kl. 10.00 (60 min)
på engelsk

Re(w)Rite!

Den Frie Udstillingsbygning, København kl. 10.00 (150 min)

Ocean

TEATER FÅR302 kl. 11.00 (70 min)
Nonverbal

På bænken

Rabatten ved Sønder Boulevard 81 kl. 12.30 (15 min)

Ocean

TEATER FÅR302 kl. 13.00 (70 min)
på engelsk

Re(w)Rite!

Den Frie Udstillingsbygning, København kl. 15.00 (150 min)
Nonverbal

På bænken

Enghaveparken kl. 15.00 (15 min)

JOB - et enkelt menneske

Bådteatret kl. 16.00 (85 min)
Nonverbal

På bænken

Enghaveparken kl. 16.00 (15 min)

SAMMEN HVER FOR SIG

Nørrebro Teater kl. 17.00 (60 min)

Dido & Aeneas - en isolationsopera

Demokrati Garage kl. 17.30 (45 min)
på engelsk

Re(w)Rite!

Den Frie Udstillingsbygning, København kl. 18.00 (150 min)
på engelsk

Artificial Awakening

Søpavillonen kl. 18.00 (60 min)
på engelsk

Artificial Awakening

Søpavillonen kl. 18.30 (60 min)

Skal vi grille?

Teatergrad // En strand i København kl. 19.00 (70 min)
på engelsk

Artificial Awakening

Søpavillonen kl. 19.00 (60 min)

Benny

Metronomen, Frederiksberg kl. 19.30 (110 min)

KFTS 2021 afgangsforestilling

Københavns film & teaterskole kl. 19.30
på engelsk

Artificial Awakening

Søpavillonen kl. 19.30 (60 min)

Insideren

Teater Grob kl. 20.00 (80 min)

The Female Gaze

Teatret ved Sorte Hest kl. 20.00 (75 min)
på engelsk

Southern Bedfellows

Bøssehuset kl. 20.00 (60 min)

Noget om Antihelte

Teater V i Prøvehallen kl. 20.00 (75 min)

Dido & Aeneas - en isolationsopera

Demokrati Garage kl. 20.00 (45 min)

Jeg forsvinder

Det Kongelige Teater - Skuespilhuset kl. 20.00 (90 min)

Jeg er jo lige her

Det Kongelige Teater - Gamle Scene kl. 20.00 (140 min)

Stille slag

Revolver kl. 20.00

Høst

Sjælør Kirke kl. 20.00 (60 min)
på engelsk

Artificial Awakening

Søpavillonen kl. 20.00 (60 min)
på engelsk

Artificial Awakening

Søpavillonen kl. 20.30 (60 min)
Nonverbal

LOVE & WE ARE THE TRANSHUMANISTS

Ukendt spillested, København kl. 22.30 (60 min)

Forestilling om ensomhed

Edison kl. 10.00 (60 min)
på engelsk

Re(w)Rite!

Den Frie Udstillingsbygning, København kl. 10.00 (150 min)

Ocean

TEATER FÅR302 kl. 11.00 (70 min)

Ocean

TEATER FÅR302 kl. 13.00 (70 min)

Noget om Antihelte

Teater V i Prøvehallen kl. 14.00 (75 min)
på engelsk

Re(w)Rite!

Den Frie Udstillingsbygning, København kl. 15.00 (150 min)
Nonverbal

På bænken

Kongens Have - København kl. 15.00 (15 min)

JOB - et enkelt menneske

Bådteatret kl. 16.00 (85 min)

Dido & Aeneas - en isolationsopera

Den Røde Plads, Nørrebro kl. 16.00 (45 min)
Nonverbal

På bænken

Kongens Have - København kl. 16.00 (15 min)

Natsværmer

Sort/Hvid kl. 17.20 (45 min)
på engelsk

Re(w)Rite!

Den Frie Udstillingsbygning, København kl. 18.00 (150 min)
på engelsk

Artificial Awakening

Søpavillonen kl. 18.00 (60 min)

Y/OUR POVERTY

Sort/Hvid kl. 18.25 (45 min)

Dido & Aeneas - en isolationsopera

Den Røde Plads, Nørrebro kl. 18.30 (45 min)
på engelsk

Artificial Awakening

Søpavillonen kl. 18.30 (60 min)

Skal vi grille?

Teatergrad // En strand i København kl. 19.00 (70 min)

Rygeren

Skolen på Amagerbro kl. 19.00 (35 min)

Penismonologerne

Nørrebro Teater kl. 19.00 (60 min)
Nonverbal

På bænken

Kongens Nytorv kl. 19.00 (15 min)
på engelsk

Artificial Awakening

Søpavillonen kl. 19.00 (60 min)

KFTS 2021 afgangsforestilling

Københavns film & teaterskole kl. 19.30
Nonverbal

På bænken

Kongens Nytorv kl. 19.30 (15 min)
på engelsk

Artificial Awakening

Søpavillonen kl. 19.30 (60 min)

Insideren

Teater Grob kl. 20.00 (80 min)

The Female Gaze

Teatret ved Sorte Hest kl. 20.00 (75 min)

The Robot Project

Folketeatret kl. 20.00 (130 min)
på engelsk

Southern Bedfellows

Bøssehuset kl. 20.00 (60 min)

Noget om Antihelte

Teater V i Prøvehallen kl. 20.00 (75 min)

Jeg forsvinder

Det Kongelige Teater - Skuespilhuset kl. 20.00 (90 min)

Jeg er jo lige her

Det Kongelige Teater - Gamle Scene kl. 20.00 (140 min)

Stille slag

Revolver kl. 20.00

Høst

Sjælør Kirke kl. 20.00 (60 min)
på engelsk

Artificial Awakening

Søpavillonen kl. 20.00 (60 min)
på engelsk

Artificial Awakening

Søpavillonen kl. 20.30 (60 min)
Nonverbal

LOVE & WE ARE THE TRANSHUMANISTS

Ukendt spillested, København kl. 22.30 (60 min)
på engelsk

Re(w)Rite!

Den Frie Udstillingsbygning, København kl. 10.00 (150 min)

Ocean

TEATER FÅR302 kl. 11.00 (70 min)
Nonverbal

Stilhed - Pause - Efterklang

Forsøgsstationen kl. 11.15 (30 min)
Nonverbal

Stilhed - Pause - Efterklang

Forsøgsstationen kl. 11.45 (30 min)
Nonverbal

Stilhed - Pause - Efterklang

Forsøgsstationen kl. 12.15 (30 min)
Nonverbal

Stilhed - Pause - Efterklang

Forsøgsstationen kl. 12.45 (30 min)

Natsværmer

Sort/Hvid kl. 12.50 (45 min)

Ocean

TEATER FÅR302 kl. 13.00 (70 min)
Nonverbal

Stilhed - Pause - Efterklang

Forsøgsstationen kl. 13.15 (30 min)

Y/OUR POVERTY

Sort/Hvid kl. 13.55 (45 min)

HVORFOR MIG?

Teater V i Prøvehallen kl. 14.00 (50 min)
Nonverbal

The Shape of the Audience

Forsøgsstationen kl. 14.00 (60 min)

Jeg er jo lige her

Det Kongelige Teater - Gamle Scene kl. 14.00 (140 min)
på engelsk

Re(w)Rite!

Den Frie Udstillingsbygning, København kl. 15.00 (150 min)

Stille slag

Revolver kl. 15.00

03.08.38 – Tilstander av unntak

P44 - Sydhavn Teater kl. 15.00 (190 min)

JOB - et enkelt menneske

Bådteatret kl. 16.00 (85 min)
Nonverbal

The Shape of the Audience

Forsøgsstationen kl. 16.00 (60 min)
på engelsk

Sun & Sea

Copenhagen Contemporary kl. 16.00 (300 min)

The Female Gaze

Teatret ved Sorte Hest kl. 17.00 (75 min)

Jeg forsvinder

Det Kongelige Teater - Skuespilhuset kl. 17.00 (90 min)

Ebberød Bank 2.0

Det Kongelige Teater - Skuespilhuset kl. 17.00 (150 min)
på engelsk

Sun & Sea

Copenhagen Contemporary kl. 17.00 (300 min)
på engelsk

Re(w)Rite!

Den Frie Udstillingsbygning, København kl. 18.00 (150 min)
på engelsk

Sun & Sea

Copenhagen Contemporary kl. 18.00 (300 min)
på engelsk

Artificial Awakening

Søpavillonen kl. 18.00 (60 min)
på engelsk

Artificial Awakening

Søpavillonen kl. 18.30 (60 min)

Skal vi grille?

Teatergrad // En strand i København kl. 19.00 (70 min)

Rygeren

Skolen på Amagerbro kl. 19.00 (35 min)
på engelsk

Sun & Sea

Copenhagen Contemporary kl. 19.00 (300 min)
på engelsk

Artificial Awakening

Søpavillonen kl. 19.00 (60 min)

KFTS 2021 afgangsforestilling

Københavns film & teaterskole kl. 19.30
på engelsk

Artificial Awakening

Søpavillonen kl. 19.30 (60 min)

Insideren

Teater Grob kl. 20.00 (80 min)

JOB - et enkelt menneske

Bådteatret kl. 20.00 (85 min)

The Robot Project

Folketeatret kl. 20.00 (130 min)

Jeg er jo lige her

Det Kongelige Teater - Gamle Scene kl. 20.00 (140 min)
på engelsk

Sun & Sea

Copenhagen Contemporary kl. 20.00 (300 min)

STALKER

Et hemmeligt sted kl. 20.00 (60 min)
på engelsk

Artificial Awakening

Søpavillonen kl. 20.00 (60 min)
på engelsk

Artificial Awakening

Søpavillonen kl. 20.30 (60 min)
Nonverbal

LOVE & WE ARE THE TRANSHUMANISTS

Ukendt spillested, København kl. 22.30 (60 min)

Homo Økonomikus

Sitespecifik, København - se cphstage.dk kl. 09.00 (45 min)

Ocean

TEATER FÅR302 kl. 11.00 (70 min)

Hits Med Saksen

Teater V i Prøvehallen kl. 11.00 (45 min)
Nonverbal

Stilhed - Pause - Efterklang

Forsøgsstationen kl. 11.15 (30 min)
Nonverbal

Stilhed - Pause - Efterklang

Forsøgsstationen kl. 11.45 (30 min)

Homo Økonomikus

Sitespecifik, København - se cphstage.dk kl. 12.00 (45 min)
Nonverbal

Stilhed - Pause - Efterklang

Forsøgsstationen kl. 12.15 (30 min)
Nonverbal

Stilhed - Pause - Efterklang

Forsøgsstationen kl. 12.45 (30 min)

Ocean

TEATER FÅR302 kl. 13.00 (70 min)

Hits Med Saksen

Teater V i Prøvehallen kl. 13.00 (45 min)
på engelsk

Sun & Sea

Copenhagen Contemporary kl. 13.00 (300 min)
Nonverbal

Stilhed - Pause - Efterklang

Forsøgsstationen kl. 13.15 (30 min)
på engelsk

Southern Bedfellows

Bøssehuset kl. 14.00 (60 min)
Nonverbal

The Shape of the Audience

Forsøgsstationen kl. 14.00 (60 min)
på engelsk

Sun & Sea

Copenhagen Contemporary kl. 14.00 (300 min)

Søren Elsker Katinka

Mindeankret i Nyhavn kl. 15.00 (120 min)

Forestilling om ensomhed

Edison kl. 15.00 (60 min)
på engelsk

Sun & Sea

Copenhagen Contemporary kl. 15.00 (300 min)

Homo Økonomikus

Sitespecifik, København - se cphstage.dk kl. 15.00 (45 min)

03.08.38 – Tilstander av unntak

P44 - Sydhavn Teater kl. 15.00 (190 min)

JOB - et enkelt menneske

Bådteatret kl. 16.00 (85 min)

HVORFOR MIG?

Teater V i Prøvehallen kl. 16.00 (50 min)
Nonverbal

The Shape of the Audience

Forsøgsstationen kl. 16.00 (60 min)
på engelsk

Sun & Sea

Copenhagen Contemporary kl. 16.00 (300 min)

Høst

Sjælør Kirke kl. 16.00 (60 min)

The Robot Project

Folketeatret kl. 17.00 (130 min)
på engelsk

Sun & Sea

Copenhagen Contemporary kl. 17.00 (300 min)

Ekstremt Demokratisk

Edison kl. 17.30 (60 min)
Nonverbal

Plejer er død - Samba

Dansekapellet, København kl. 18.00 (50 min)

Homo Økonomikus

Sitespecifik, København - se cphstage.dk kl. 18.00 (45 min)
på engelsk

Artificial Awakening

Søpavillonen kl. 18.00 (60 min)
på engelsk

Artificial Awakening

Søpavillonen kl. 18.30 (60 min)

Rygeren

Skolen på Amagerbro kl. 19.00 (35 min)
på engelsk

Artificial Awakening

Søpavillonen kl. 19.00 (60 min)

KFTS 2021 afgangsforestilling

Københavns film & teaterskole kl. 19.30
på engelsk

Artificial Awakening

Søpavillonen kl. 19.30 (60 min)

The Robot Project

Folketeatret kl. 20.00 (130 min)

Jeg er jo lige her

Det Kongelige Teater - Gamle Scene kl. 20.00 (140 min)

STALKER

Et hemmeligt sted kl. 20.00 (60 min)
på engelsk

Artificial Awakening

Søpavillonen kl. 20.00 (60 min)
på engelsk

Artificial Awakening

Søpavillonen kl. 20.30 (60 min)

Homo Økonomikus

Sitespecifik, København - se cphstage.dk kl. 21.00 (45 min)
Nonverbal

LOVE & WE ARE THE TRANSHUMANISTS

Ukendt spillested, København kl. 22.30 (60 min)
på engelsk

Re(w)Rite!

Den Frie Udstillingsbygning, København kl. 10.00 (150 min)
på engelsk

Sun & Sea

Copenhagen Contemporary kl. 13.00 (300 min)
på engelsk

Sun & Sea

Copenhagen Contemporary kl. 14.00 (300 min)
på engelsk

Re(w)Rite!

Den Frie Udstillingsbygning, København kl. 15.00 (150 min)
på engelsk

Sun & Sea

Copenhagen Contemporary kl. 15.00 (300 min)

kære far

Kvarterhuset kl. 15.00 (50 min)
på engelsk

Sun & Sea

Copenhagen Contemporary kl. 16.00 (300 min)

The Robot Project

Folketeatret kl. 17.00 (130 min)
på engelsk

Sun & Sea

Copenhagen Contemporary kl. 17.00 (300 min)
Nonverbal

Plejer er død - Samba

Dansekapellet, København kl. 18.00 (50 min)
på engelsk

Re(w)Rite!

Den Frie Udstillingsbygning, København kl. 18.00 (150 min)

kære far

Kvarterhuset kl. 18.00 (50 min)

Rygeren

Skolen på Amagerbro kl. 19.00 (35 min)

JOB - et enkelt menneske

Bådteatret kl. 20.00 (85 min)

The Robot Project

Folketeatret kl. 20.00 (130 min)

Amduat. En iltmaskine

Teater Republique kl. 20.00 (80 min)

Romeo + Julie

Teater V i Prøvehallen kl. 20.00 (120 min)

Lageret Huset Marie

Aveny-T kl. 20.00 (60 min)

AKT1 live på CPH Stage

Nørrebro Teater kl. 20.00 (90 min)

STALKER

Et hemmeligt sted kl. 20.00 (60 min)
Nonverbal

LOVE & WE ARE THE TRANSHUMANISTS

Ukendt spillested, København kl. 22.30 (60 min)
på engelsk

Re(w)Rite!

Den Frie Udstillingsbygning, København kl. 10.00 (150 min)

Ocean

TEATER FÅR302 kl. 11.00 (70 min)
på engelsk

Sun & Sea

Copenhagen Contemporary kl. 13.00 (300 min)

Ocean

TEATER FÅR302 kl. 13.00 (70 min)
på engelsk

Sun & Sea

Copenhagen Contemporary kl. 14.00 (300 min)
på engelsk

Re(w)Rite!

Den Frie Udstillingsbygning, København kl. 15.00 (150 min)
på engelsk

Sun & Sea

Copenhagen Contemporary kl. 15.00 (300 min)
Nonverbal

På bænken

Øster fælled torv kl. 15.00 (15 min)
på engelsk

Sun & Sea

Copenhagen Contemporary kl. 16.00 (300 min)
Nonverbal

På bænken

Øster fælled torv kl. 16.00 (15 min)

Vandringsforelæsning om myrer

Østre Anlæg kl. 17.00 (90 min)
på engelsk

Sun & Sea

Copenhagen Contemporary kl. 17.00 (300 min)
Nonverbal

Plejer er død - Samba

Dansekapellet, København kl. 18.00 (50 min)
på engelsk

Re(w)Rite!

Den Frie Udstillingsbygning, København kl. 18.00 (150 min)

Rygeren

Skolen på Amagerbro kl. 19.00 (35 min)

Det Store Stilehæfte

Husets Teater kl. 20.00 (90 min)

JOB - et enkelt menneske

Bådteatret kl. 20.00 (85 min)

DU FINDER MIG NEDERST I BUNKEN

Teatret ved Sorte Hest kl. 20.00 (75 min)

Amduat. En iltmaskine

Teater Republique kl. 20.00 (80 min)
på engelsk

Southern Bedfellows

Bøssehuset kl. 20.00 (60 min)

Romeo + Julie

Teater V i Prøvehallen kl. 20.00 (120 min)

Jeg forsvinder

Det Kongelige Teater - Skuespilhuset kl. 20.00 (90 min)

Jeg er jo lige her

Det Kongelige Teater - Gamle Scene kl. 20.00 (140 min)

Lageret Huset Marie

Aveny-T kl. 20.00 (60 min)

STALKER

Et hemmeligt sted kl. 20.00 (60 min)

My Deer Hunter

Edison kl. 20.00 (90 min)
på engelsk

Champions

Edison kl. 22.00 (35 min)
Nonverbal

LOVE & WE ARE THE TRANSHUMANISTS

Ukendt spillested, København kl. 22.30 (60 min)
på engelsk

Re(w)Rite!

Den Frie Udstillingsbygning, København kl. 10.00 (150 min)

Ocean

TEATER FÅR302 kl. 11.00 (70 min)
Nonverbal

MAGISKE JEKYLL

Riddersalen kl. 11.00 (60 min)

Ocean

TEATER FÅR302 kl. 13.00 (70 min)

JOB - et enkelt menneske

Bådteatret kl. 14.00 (85 min)
Nonverbal

Plejer er død - Samba

Dansekapellet, København kl. 14.00 (50 min)
på engelsk

Champions

Edison kl. 15.00 (35 min)
på engelsk

Re(w)Rite!

Den Frie Udstillingsbygning, København kl. 15.00 (150 min)
Nonverbal

På bænken

Göteborg plads kl. 15.00 (15 min)
på engelsk

Two Parts Apart

Dansekapellet, København kl. 16.00 (60 min)
Nonverbal

På bænken

Göteborg plads kl. 16.00 (15 min)

Vandringsforelæsning om myrer

Østre Anlæg kl. 17.00 (90 min)
Nonverbal

Brevet

Riddersalen kl. 17.00 (70 min)
på engelsk

Walk-Man

Teater V i Prøvehallen kl. 18.00 (65 min)
på engelsk

Re(w)Rite!

Den Frie Udstillingsbygning, København kl. 18.00 (150 min)
Nonverbal

The Laughing Game

Dansekapellet, København kl. 18.00 (30 min)
på engelsk

Narsarsuaq//Sletten: UDSIGT

Det Grønlandske Hus kl. 18.00 (35 min)
på engelsk

Narsarsuaq//Sletten: REMEMBER LISA?

Det Grønlandske Hus kl. 19.00 (35 min)

Søren Elsker Katinka

Mindeankret i Nyhavn kl. 19.30 (120 min)

Gør oprør, sagde hun, gør oprør

Teatret Zeppelin kl. 19.30 (105 min)

Det Store Stilehæfte

Husets Teater kl. 20.00 (90 min)

JOB - et enkelt menneske

Bådteatret kl. 20.00 (85 min)

DU FINDER MIG NEDERST I BUNKEN

Teatret ved Sorte Hest kl. 20.00 (75 min)

Amduat. En iltmaskine

Teater Republique kl. 20.00 (80 min)
på engelsk

Southern Bedfellows

Bøssehuset kl. 20.00 (60 min)

Jeg forsvinder

Det Kongelige Teater - Skuespilhuset kl. 20.00 (90 min)

Jeg er jo lige her

Det Kongelige Teater - Gamle Scene kl. 20.00 (140 min)

OPERATION:ORFEO

Det Kongelige Teater - Skuespilhuset kl. 20.00 (80 min)
på engelsk

Narsarsuaq//Sletten: BLOK 4

Det Grønlandske Hus kl. 20.00 (35 min)

Lageret Huset Marie

Aveny-T kl. 20.00 (60 min)
på engelsk

Storytelling

Støberiet kl. 20.00 (60 min)

STALKER

Et hemmeligt sted kl. 20.00 (60 min)

My Deer Hunter

Edison kl. 20.00 (90 min)

Høst

Sjælør Kirke kl. 20.00 (60 min)
på engelsk

Narsarsuaq//Sletten: BOY MEETS CONCRETE

Det Grønlandske Hus kl. 21.00 (35 min)
på engelsk

Narsarsuaq//Sletten: IN ZOMBIELAND

Det Grønlandske Hus kl. 22.00 (35 min)
Nonverbal

LOVE & WE ARE THE TRANSHUMANISTS

Ukendt spillested, København kl. 22.30 (60 min)
på engelsk

Re(w)Rite!

Den Frie Udstillingsbygning, København kl. 10.00 (150 min)
Nonverbal

Det Førerløse menneske

Forsøgsstationen kl. 11.00 (65 min)
på engelsk

Moira Finucane’s The Rapture

LiteraturHaus kl. 11.00 (60 min)

Ocean

TEATER FÅR302 kl. 11.00 (70 min)
Nonverbal

MAGISKE JEKYLL

Riddersalen kl. 11.00 (60 min)
på engelsk

Narsarsuaq//Sletten: BOY MEETS CONCRETE

Det Grønlandske Hus kl. 12.00 (35 min)
på engelsk

The White Plague

LiteraturHaus kl. 13.00 (90 min)
på engelsk

Narsarsuaq//Sletten: REMEMBER LISA?

Det Grønlandske Hus kl. 13.00 (35 min)

Ocean

TEATER FÅR302 kl. 13.00 (70 min)
Nonverbal

Det Førerløse menneske

Forsøgsstationen kl. 14.00 (65 min)
på engelsk

Narsarsuaq//Sletten: UDSIGT

Det Grønlandske Hus kl. 14.00 (35 min)
på engelsk

Re(w)Rite!

Den Frie Udstillingsbygning, København kl. 15.00 (150 min)
på engelsk

Narsarsuaq//Sletten: BLOK 4

Det Grønlandske Hus kl. 15.00 (35 min)
på engelsk

The Shy Manifesto

LiteraturHaus kl. 15.30 (80 min)
på engelsk

Champions

Edison kl. 16.00 (35 min)
på engelsk

Narsarsuaq//Sletten: IN ZOMBIELAND

Det Grønlandske Hus kl. 16.00 (35 min)

Før Vi Forsvinder

AFUK Remisen, København kl. 16.00 (75 min)

Alice i Eventyrland - for voksne

Teaterøen kl. 17.00 (50 min)
Nonverbal

Brevet

Riddersalen kl. 17.00 (70 min)

PINK PAVILLON

Teater Grob kl. 18.00 (120 min)
på engelsk

Scrambled

LiteraturHaus kl. 18.00 (60 min)
på engelsk

Walk-Man

Teater V i Prøvehallen kl. 18.00 (65 min)
på engelsk

Re(w)Rite!

Den Frie Udstillingsbygning, København kl. 18.00 (150 min)
Nonverbal

The Laughing Game

Dansekapellet, København kl. 18.00 (30 min)
Nonverbal

På bænken

Østre Kapel / Sydhavn Teater kl. 18.00 (15 min)

Krigen har ikke et kvindeligt ansigt

Det Jødiske Hus kl. 18.00 (65 min)
Nonverbal

På bænken

Østre Kapel / Sydhavn Teater kl. 18.30 (15 min)

Chamber Games

Lygten St. kl. 19.00 (60 min)

Kold før 12

Landsforeningen Liv & Død kl. 19.00 (40 min)
på engelsk

Two Parts Apart

Dansekapellet, København kl. 19.00 (60 min)

Skidefuld af historier..

Christianshavns beboerhus - Teatersalen kl. 19.00 (60 min)

Gør oprør, sagde hun, gør oprør

Teatret Zeppelin kl. 19.30 (105 min)

Det Store Stilehæfte

Husets Teater kl. 20.00 (90 min)

Amduat. En iltmaskine

Teater Republique kl. 20.00 (80 min)
på engelsk

The Mermaid Story

Metronomen, Frederiksberg kl. 20.00 (75 min)
på engelsk

CameliOrquestra

Maskinhal Sundholm kl. 20.00 (70 min)

Jeg er jo lige her

Det Kongelige Teater - Gamle Scene kl. 20.00 (140 min)

OPERATION:ORFEO

Det Kongelige Teater - Skuespilhuset kl. 20.00 (80 min)
på engelsk

Necropolis

Sort/Hvid kl. 20.00 (65 min)

Lageret Huset Marie

Aveny-T kl. 20.00 (60 min)
på engelsk

Storytelling

Støberiet kl. 20.00 (60 min)

STALKER

Et hemmeligt sted kl. 20.00 (60 min)

My Deer Hunter

Edison kl. 20.00 (90 min)

Høst

Sjælør Kirke kl. 20.00 (60 min)
på engelsk

Southern Bedfellows

Bøssehuset kl. 21.30 (60 min)
Nonverbal

LOVE & WE ARE THE TRANSHUMANISTS

Ukendt spillested, København kl. 22.30 (60 min)
på engelsk

Re(w)Rite!

Den Frie Udstillingsbygning, København kl. 10.00 (150 min)
Nonverbal

Det Førerløse menneske

Forsøgsstationen kl. 11.00 (65 min)
på engelsk

Moira Finucane’s The Rapture

LiteraturHaus kl. 11.00 (60 min)

Ocean

TEATER FÅR302 kl. 11.00 (70 min)
Nonverbal

MAGISKE JEKYLL

Riddersalen kl. 11.00 (60 min)
på engelsk

Scrambled

LiteraturHaus kl. 13.00 (60 min)

Gør oprør, sagde hun, gør oprør

Teatret Zeppelin kl. 13.00 (105 min)

Ocean

TEATER FÅR302 kl. 13.00 (70 min)
Nonverbal

Det Førerløse menneske

Forsøgsstationen kl. 14.00 (65 min)
Nonverbal

PRIMUS

Dansekapellet, København kl. 14.00 (60 min)
på engelsk

The White Plague

LiteraturHaus kl. 15.00 (90 min)
Nonverbal

Interludium

Peblingesøen kl. 15.00 (35 min)
på engelsk

Re(w)Rite!

Den Frie Udstillingsbygning, København kl. 15.00 (150 min)
Nonverbal

Interludium

Peblingesøen kl. 16.00 (35 min)
på engelsk

Champions

Edison kl. 16.00 (35 min)

Før Vi Forsvinder

AFUK Remisen, København kl. 16.00 (75 min)

LEAS RUM

Bådteatret kl. 16.00 (60 min)
Nonverbal

På bænken

Havnebadet Sluseholmen kl. 16.00 (15 min)

Banket for bier

Østre Anlæg kl. 17.00 (90 min)

Frøken Julie

Teater V i Prøvehallen kl. 17.00 (90 min)
Nonverbal

Interludium

Peblingesøen kl. 17.00 (35 min)
på engelsk

Narsarsuaq//Sletten: REMEMBER LISA?

Det Grønlandske Hus kl. 17.00 (35 min)
Nonverbal

PRIMUS

Dansekapellet, København kl. 17.00 (60 min)
Nonverbal

På bænken

Havnebadet Sluseholmen kl. 17.00 (15 min)
Nonverbal

Brevet

Riddersalen kl. 17.00 (70 min)
på engelsk

The Shy Manifesto

LiteraturHaus kl. 17.30 (80 min)

PINK PAVILLON

Teater Grob kl. 18.00 (120 min)
på engelsk

Necropolis

Sort/Hvid kl. 18.00 (65 min)
på engelsk

Re(w)Rite!

Den Frie Udstillingsbygning, København kl. 18.00 (150 min)
på engelsk

Narsarsuaq//Sletten: UDSIGT

Det Grønlandske Hus kl. 18.00 (35 min)

Kold før 12

Landsforeningen Liv & Død kl. 19.00 (40 min)
Nonverbal

The Laughing Game

Dansekapellet, København kl. 19.00 (30 min)

Skidefuld af historier..

Christianshavns beboerhus - Teatersalen kl. 19.00 (60 min)
på engelsk

Narsarsuaq//Sletten: BOY MEETS CONCRETE

Det Grønlandske Hus kl. 19.00 (35 min)

Gør oprør, sagde hun, gør oprør

Teatret Zeppelin kl. 19.30 (105 min)

Det Store Stilehæfte

Husets Teater kl. 20.00 (90 min)

TELEFON TIL AFDØDE

Teatret ved Sorte Hest kl. 20.00 (110 min)

Amduat. En iltmaskine

Teater Republique kl. 20.00 (80 min)

Chamber Games

ZeBU kl. 20.00 (60 min)

Brev til min vulva

Valby Kulturhus kl. 20.00 (60 min)

En samtale om klassikeren

LITTERATURHUSET / Forlaget Vandkunsten kl. 20.00 (70 min)

Jeg er jo lige her

Det Kongelige Teater - Gamle Scene kl. 20.00 (140 min)

OPERATION:ORFEO

Det Kongelige Teater - Skuespilhuset kl. 20.00 (80 min)
på engelsk

Narsarsuaq//Sletten: BLOK 4

Det Grønlandske Hus kl. 20.00 (35 min)
Nonverbal

PRIMUS

Dansekapellet, København kl. 20.00 (60 min)

STALKER

Et hemmeligt sted kl. 20.00 (60 min)

My Deer Hunter

Edison kl. 20.00 (90 min)

Høst

Sjælør Kirke kl. 20.00 (60 min)

Frøken Julie

Teater V i Prøvehallen kl. 21.00 (90 min)
på engelsk

Narsarsuaq//Sletten: IN ZOMBIELAND

Det Grønlandske Hus kl. 21.00 (35 min)
på engelsk

Southern Bedfellows

Bøssehuset kl. 21.30 (60 min)
Nonverbal

LOVE & WE ARE THE TRANSHUMANISTS

Ukendt spillested, København kl. 22.30 (60 min)
på engelsk

Re(w)Rite!

Den Frie Udstillingsbygning, København kl. 10.00 (150 min)

Ocean

TEATER FÅR302 kl. 11.00 (70 min)
på engelsk

Moira Finucane’s The Rapture

LiteraturHaus kl. 11.00 (60 min)

Hits Med Saksen

Teater V i Prøvehallen kl. 11.00 (45 min)

Playing Up

Krakas Plads kl. 11.00 (300 min)

Ocean

TEATER FÅR302 kl. 13.00 (70 min)
på engelsk

The Shy Manifesto

LiteraturHaus kl. 13.00 (80 min)

Hits Med Saksen

Teater V i Prøvehallen kl. 13.00 (45 min)

Åben prøve på Jean de France

Grønnegårds Teatret i Odd Fellow Palæets Have kl. 13.00 (120 min)

Kold før 12

Landsforeningen Liv & Død kl. 14.00 (40 min)

Jeg er jo lige her

Det Kongelige Teater - Gamle Scene kl. 14.00 (140 min)

Banket for bier

Østre Anlæg kl. 15.00 (90 min)

Benny

Metronomen, Frederiksberg kl. 15.00 (110 min)

OPERATION:ORFEO

Det Kongelige Teater - Skuespilhuset kl. 15.00 (80 min)
på engelsk

Re(w)Rite!

Den Frie Udstillingsbygning, København kl. 15.00 (150 min)
på engelsk

Scrambled

LiteraturHaus kl. 15.30 (60 min)

Brev til min vulva

Valby Kulturhus kl. 16.00 (60 min)

Før Vi Forsvinder

AFUK Remisen, København kl. 16.00 (75 min)

LEAS RUM

Bådteatret kl. 16.00 (60 min)
Nonverbal

På bænken

Balders plads kl. 16.00 (15 min)

My Deer Hunter

Edison kl. 16.00 (90 min)

Det Store Stilehæfte

Husets Teater kl. 17.00 (90 min)
Nonverbal

På bænken

Balders plads kl. 17.00 (15 min)
på engelsk

The White Plague

LiteraturHaus kl. 17.30 (90 min)

PINK PAVILLON

Teater Grob kl. 18.00 (120 min)
på engelsk

Re(w)Rite!

Den Frie Udstillingsbygning, København kl. 18.00 (150 min)

Kold før 12

Landsforeningen Liv & Død kl. 19.00 (40 min)

Gør oprør, sagde hun, gør oprør

Teatret Zeppelin kl. 19.30 (105 min)

TELEFON TIL AFDØDE

Teatret ved Sorte Hest kl. 20.00 (110 min)

Amduat. En iltmaskine

Teater Republique kl. 20.00 (80 min)

Chamber Games

Lygten St. kl. 20.00 (60 min)

Brev til min vulva

Valby Kulturhus kl. 20.00 (60 min)

Jeg er jo lige her

Det Kongelige Teater - Gamle Scene kl. 20.00 (140 min)

STALKER

Et hemmeligt sted kl. 20.00 (60 min)

Høst

Sjælør Kirke kl. 20.00 (60 min)
på engelsk

Southern Bedfellows

Bøssehuset kl. 21.30 (60 min)