Tekstede forestillinger

Here you find shows texted in English at this year’s festival. There are also non-verbal shows at the festival these you find in the programme by applying the filter “Non-verbal”. Out of the festival season we recommend to join the Facebook-group THEATRE IN ENGLISH IN DENMARK.







Filmstreaming: Requiem for en tidsalder

CPH STAGE - Online kl. 09.00 (35 min)

Had ved første klik

Edison kl. 10.00 (60 min)

Ocean

TEATER FÅR302 kl. 11.00 (45 min)

På bænken

Rabatten ved Sønder Boulevard 81 kl. 12.30 (15 min)

Ocean

TEATER FÅR302 kl. 13.00 (45 min)

På bænken

Enghaveparken kl. 15.00 (15 min)

På bænken

Enghaveparken kl. 16.00 (15 min)

JOB - et enkelt menneske

Bådteatret kl. 16.00 (85 min)

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 16.00 (105 min)

SAMMEN HVER FOR SIG

Nørrebro Teater kl. 17.00 (60 min)

RE(W)RITE!

Den Frie Udstillingsbygning, København kl. 17.00 (120 min)

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 17.00 (105 min)

Dido & Aeneas - en isolationsopera

Demokrati Garage kl. 17.30 (45 min)

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 18.00 (105 min)

Skal vi grille?

Amager Strandpark, Station 3 kl. 19.00 (70 min)

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 19.00 (105 min)

Black Tie - CISPA 3rd Year Graduation Performance 2021

Basement, København kl. 19.30 (90 min)

Syg Ungdom

Københavns film & teaterskole kl. 19.30

Benny

Metronomen, Frederiksberg kl. 19.30 (110 min)

Noget om Antihelte

Teater V i Prøvehallen kl. 20.00 (75 min)

Jeg forsvinder

Det Kongelige Teater - Skuespilhuset kl. 20.00 (90 min)

Jeg er jo lige her

Det Kongelige Teater - Gamle Scene kl. 20.00 (140 min)

1984 - Back To No Future

Sort/Hvid kl. 20.00 (90 min)

Insideren

Teater Grob kl. 20.00 (65 min)

Dido & Aeneas - en isolationsopera

Demokrati Garage kl. 20.00 (45 min)

RE(W)RITE!

Den Frie Udstillingsbygning, København kl. 20.00 (120 min)

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 20.00 (105 min)

Høst

Sjælør Kirke kl. 20.00 (60 min)

Filmstreaming: Requiem for en tidsalder

CPH STAGE - Online kl. 09.00 (35 min)

EN SOM DIG

Edison kl. 10.00 (60 min)

Ocean

TEATER FÅR302 kl. 11.00 (45 min)

Udendørs filmvisning af Room 4.1

Nordatlantens Brygge, København kl. 13.00 (240 min)

Ocean

TEATER FÅR302 kl. 13.00 (45 min)

Noget om Antihelte

Teater V i Prøvehallen kl. 14.00 (75 min)

På bænken

Kongens Have - København kl. 15.00 (15 min)

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 15.00 (105 min)

På bænken

Kongens Have - København kl. 16.00 (15 min)

Dido & Aeneas - en isolationsopera

Den Røde Plads, Nørrebro kl. 16.00 (45 min)

JOB - et enkelt menneske

Bådteatret kl. 16.00 (85 min)

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 16.00 (105 min)

Y/OUR POVERTY

Sort/Hvid kl. 16.30 (45 min)

RE(W)RITE!

Den Frie Udstillingsbygning, København kl. 17.00 (120 min)

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 17.00 (105 min)

HVORFOR MIG?

Teater V i Prøvehallen kl. 17.30 (65 min)

Natsværmer

Sort/Hvid kl. 17.30 (45 min)

Artificial Awakening

Huset-KBH kl. 18.00 (60 min)

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 18.00 (105 min)

Dido & Aeneas - en isolationsopera

Den Røde Plads, Nørrebro kl. 18.30 (45 min)

Artificial Awakening

Huset-KBH kl. 18.30 (60 min)

Rygeren

Skolen på Amagerbro kl. 19.00 (35 min)

Penismonologerne

Nørrebro Teater kl. 19.00 (60 min)

På bænken

Kongens Nytorv kl. 19.00 (15 min)

Skal vi grille?

Amager Strandpark, Station 3 kl. 19.00 (70 min)

Artificial Awakening

Huset-KBH kl. 19.00 (60 min)

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 19.00 (105 min)

På bænken

Kongens Nytorv kl. 19.30 (15 min)

Black Tie - CISPA 3rd Year Graduation Performance 2021

Basement, København kl. 19.30 (90 min)

Syg Ungdom

Københavns film & teaterskole kl. 19.30

Artificial Awakening

Huset-KBH kl. 19.30 (60 min)

Noget om Antihelte

Teater V i Prøvehallen kl. 20.00 (75 min)

Jeg forsvinder

Det Kongelige Teater - Skuespilhuset kl. 20.00 (90 min)

Jeg er jo lige her

Det Kongelige Teater - Gamle Scene kl. 20.00 (140 min)

The Robot Project

Folketeatret kl. 20.00 (130 min)

Hail to the good listener

Det Kongelige Teater - Operaen kl. 20.00 (45 min)

Insideren

Teater Grob kl. 20.00 (65 min)

RE(W)RITE!

Den Frie Udstillingsbygning, København kl. 20.00 (120 min)

Two lions and a Castle

Det Kongelige Teater - Operaen kl. 20.00 (60 min)

Artificial Awakening

Huset-KBH kl. 20.00 (60 min)

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 20.00 (105 min)

Høst

Sjælør Kirke kl. 20.00 (60 min)

Artificial Awakening

Huset-KBH kl. 20.30 (60 min)

1984 - Back To No Future

Sort/Hvid kl. 21.00 (90 min)

Filmstreaming: Requiem for en tidsalder

CPH STAGE - Online kl. 09.00 (35 min)

Ocean

TEATER FÅR302 kl. 11.00 (45 min)

Stilhed - Pause - Efterklang

Forsøgsstationen kl. 11.15 (30 min)

Stilhed - Pause - Efterklang

Forsøgsstationen kl. 11.45 (30 min)

Y/OUR POVERTY

Sort/Hvid kl. 12.00 (45 min)

Stilhed - Pause - Efterklang

Forsøgsstationen kl. 12.15 (30 min)

Stilhed - Pause - Efterklang

Forsøgsstationen kl. 12.45 (30 min)

Sun & Sea

Copenhagen Contemporary kl. 13.00 (60 min)

Udendørs filmvisning af Room 4.1

Nordatlantens Brygge, København kl. 13.00 (240 min)

Ocean

TEATER FÅR302 kl. 13.00 (45 min)

Natsværmer

Sort/Hvid kl. 13.00 (45 min)

Stilhed - Pause - Efterklang

Forsøgsstationen kl. 13.15 (30 min)

Jeg er jo lige her

Det Kongelige Teater - Gamle Scene kl. 14.00 (140 min)

Sun & Sea

Copenhagen Contemporary kl. 14.00 (60 min)

HVORFOR MIG?

Teater V i Prøvehallen kl. 14.00 (65 min)

RE(W)RITE!

Den Frie Udstillingsbygning, København kl. 14.00 (120 min)

The Shape of the Audience

Forsøgsstationen kl. 14.00 (60 min)

Sun & Sea

Copenhagen Contemporary kl. 15.00 (60 min)

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 15.00 (105 min)

Sun & Sea

Copenhagen Contemporary kl. 16.00 (60 min)

JOB - et enkelt menneske

Bådteatret kl. 16.00 (85 min)

The Shape of the Audience

Forsøgsstationen kl. 16.00 (60 min)

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 16.00 (105 min)

Jeg forsvinder

Det Kongelige Teater - Skuespilhuset kl. 17.00 (90 min)

Ebberød Bank 2.0

Det Kongelige Teater - Skuespilhuset kl. 17.00 (150 min)

Sun & Sea

Copenhagen Contemporary kl. 17.00 (60 min)

1984 - Back To No Future

Sort/Hvid kl. 17.00 (90 min)

RE(W)RITE!

Den Frie Udstillingsbygning, København kl. 17.00 (120 min)

Two lions and a Castle

Det Kongelige Teater - Operaen kl. 17.00 (60 min)

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 17.00 (105 min)

Artificial Awakening

Huset-KBH kl. 18.00 (60 min)

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 18.00 (105 min)

Artificial Awakening

Huset-KBH kl. 18.30 (60 min)

Rygeren

Skolen på Amagerbro kl. 19.00 (35 min)

Skal vi grille?

Amager Strandpark, Station 3 kl. 19.00 (70 min)

Artificial Awakening

Huset-KBH kl. 19.00 (60 min)

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 19.00 (105 min)

Black Tie - CISPA 3rd Year Graduation Performance 2021

Basement, København kl. 19.30 (90 min)

Syg Ungdom

Københavns film & teaterskole kl. 19.30

Artificial Awakening

Huset-KBH kl. 19.30 (60 min)

Jeg er jo lige her

Det Kongelige Teater - Gamle Scene kl. 20.00 (140 min)

The Robot Project

Folketeatret kl. 20.00 (130 min)

Hail to the good listener

Det Kongelige Teater - Operaen kl. 20.00 (45 min)

Insideren

Teater Grob kl. 20.00 (65 min)

JOB - et enkelt menneske

Bådteatret kl. 20.00 (85 min)

RE(W)RITE!

Den Frie Udstillingsbygning, København kl. 20.00 (120 min)

Two lions and a Castle

Det Kongelige Teater - Operaen kl. 20.00 (60 min)

Artificial Awakening

Huset-KBH kl. 20.00 (60 min)

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 20.00 (105 min)

Artificial Awakening

Huset-KBH kl. 20.30 (60 min)

Homo Økonomikus

Sitespecifik, København kl. 09.00 (45 min)

Filmstreaming: Requiem for en tidsalder

CPH STAGE - Online kl. 09.00 (35 min)

Hits Med Saksen

Teater V i Prøvehallen kl. 11.00 (45 min)

Ocean

TEATER FÅR302 kl. 11.00 (45 min)

Stilhed - Pause - Efterklang

Forsøgsstationen kl. 11.15 (30 min)

Stilhed - Pause - Efterklang

Forsøgsstationen kl. 11.45 (30 min)

Homo Økonomikus

Sitespecifik, København kl. 12.00 (45 min)

Teaterkoncert Drømte mig en drøm

Aalborg Teater kl. 12.00 (80 min)

Stilhed - Pause - Efterklang

Forsøgsstationen kl. 12.15 (30 min)

Stilhed - Pause - Efterklang

Forsøgsstationen kl. 12.45 (30 min)

Sun & Sea

Copenhagen Contemporary kl. 13.00 (60 min)

Hits Med Saksen

Teater V i Prøvehallen kl. 13.00 (45 min)

Udendørs filmvisning af Room 4.1

Nordatlantens Brygge, København kl. 13.00 (240 min)

Ocean

TEATER FÅR302 kl. 13.00 (45 min)

Stilhed - Pause - Efterklang

Forsøgsstationen kl. 13.15 (30 min)

Sun & Sea

Copenhagen Contemporary kl. 14.00 (60 min)

1984 - Back To No Future

Sort/Hvid kl. 14.00 (90 min)

The Shape of the Audience

Forsøgsstationen kl. 14.00 (60 min)

EN SOM DIG

Edison kl. 15.00 (60 min)

Sun & Sea

Copenhagen Contemporary kl. 15.00 (60 min)

Homo Økonomikus

Sitespecifik, København kl. 15.00 (45 min)

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 15.00 (105 min)

Søren Elsker Katinka

Mindeankret i Nyhavn kl. 15.00 (120 min)

Sun & Sea

Copenhagen Contemporary kl. 16.00 (60 min)

HVORFOR MIG?

Teater V i Prøvehallen kl. 16.00 (65 min)

JOB - et enkelt menneske

Bådteatret kl. 16.00 (85 min)

The Shape of the Audience

Forsøgsstationen kl. 16.00 (60 min)

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 16.00 (105 min)

Høst

Sjælør Kirke kl. 16.00 (60 min)

The Robot Project

Folketeatret kl. 17.00 (130 min)

Sun & Sea

Copenhagen Contemporary kl. 17.00 (60 min)

Hail to the good listener

Det Kongelige Teater - Operaen kl. 17.00 (45 min)

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 17.00 (105 min)

Ekstremt Demokratisk

Edison kl. 17.30 (60 min)

Plejer er død - Samba

Dansekapellet, København kl. 18.00 (50 min)

Homo Økonomikus

Sitespecifik, København kl. 18.00 (45 min)

Artificial Awakening

Huset-KBH kl. 18.00 (60 min)

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 18.00 (105 min)

Artificial Awakening

Huset-KBH kl. 18.30 (60 min)

Rygeren

Skolen på Amagerbro kl. 19.00 (35 min)

Artificial Awakening

Huset-KBH kl. 19.00 (60 min)

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 19.00 (105 min)

Black Tie - CISPA 3rd Year Graduation Performance 2021

Basement, København kl. 19.30 (90 min)

Syg Ungdom

Københavns film & teaterskole kl. 19.30

Artificial Awakening

Huset-KBH kl. 19.30 (60 min)

Jeg er jo lige her

Det Kongelige Teater - Gamle Scene kl. 20.00 (140 min)

The Robot Project

Folketeatret kl. 20.00 (130 min)

Artificial Awakening

Huset-KBH kl. 20.00 (60 min)

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 20.00 (105 min)

Artificial Awakening

Huset-KBH kl. 20.30 (60 min)

Homo Økonomikus

Sitespecifik, København kl. 21.00 (45 min)

Filmstreaming: Requiem for en tidsalder

CPH STAGE - Online kl. 09.00 (35 min)

Sun & Sea

Copenhagen Contemporary kl. 13.00 (60 min)

Sun & Sea

Copenhagen Contemporary kl. 14.00 (60 min)

Sun & Sea

Copenhagen Contemporary kl. 15.00 (60 min)

kære far

Kvarterhuset kl. 15.00 (50 min)

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 15.00 (105 min)

Sun & Sea

Copenhagen Contemporary kl. 16.00 (60 min)

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 16.00 (105 min)

The Robot Project

Folketeatret kl. 17.00 (130 min)

Sun & Sea

Copenhagen Contemporary kl. 17.00 (60 min)

RE(W)RITE!

Den Frie Udstillingsbygning, København kl. 17.00 (120 min)

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 17.00 (105 min)

Plejer er død - Samba

Dansekapellet, København kl. 18.00 (50 min)

kære far

Kvarterhuset kl. 18.00 (50 min)

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 18.00 (105 min)

Rygeren

Skolen på Amagerbro kl. 19.00 (35 min)

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 19.00 (105 min)

Lageret Huset Marie

Aveny-T kl. 20.00 (60 min)

Romeo + Julie

Teater V i Prøvehallen kl. 20.00 (120 min)

The Robot Project

Folketeatret kl. 20.00 (130 min)

JOB - et enkelt menneske

Bådteatret kl. 20.00 (85 min)

RE(W)RITE!

Den Frie Udstillingsbygning, København kl. 20.00 (120 min)

AKT1 live på CPH Stage

Nørrebro Teater kl. 20.00 (90 min)

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 20.00 (105 min)

Amduat. En iltmaskine

Teater Republique kl. 20.00 (80 min)

Filmstreaming: Requiem for en tidsalder

CPH STAGE - Online kl. 09.00 (35 min)

Ocean

TEATER FÅR302 kl. 11.00 (45 min)

Sun & Sea

Copenhagen Contemporary kl. 13.00 (60 min)

Ocean

TEATER FÅR302 kl. 13.00 (45 min)

Sun & Sea

Copenhagen Contemporary kl. 14.00 (60 min)

Sun & Sea

Copenhagen Contemporary kl. 15.00 (60 min)

På bænken

Øster fælled torv kl. 15.00 (15 min)

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 15.00 (105 min)

Sun & Sea

Copenhagen Contemporary kl. 16.00 (60 min)

På bænken

Øster fælled torv kl. 16.00 (15 min)

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 16.00 (105 min)

Vandringsforelæsning om myrer

Østre Anlæg kl. 17.00 (90 min)

Sun & Sea

Copenhagen Contemporary kl. 17.00 (60 min)

RE(W)RITE!

Den Frie Udstillingsbygning, København kl. 17.00 (120 min)

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 17.00 (105 min)

Plejer er død - Samba

Dansekapellet, København kl. 18.00 (50 min)

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 18.00 (105 min)

Rygeren

Skolen på Amagerbro kl. 19.00 (35 min)

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 19.00 (105 min)

Black Tie - CISPA 3rd Year Graduation Performance 2021

Basement, København kl. 19.30 (90 min)

Syg Ungdom

Københavns film & teaterskole kl. 19.30

Det Store Stilehæfte

Husets Teater kl. 20.00 (90 min)

Lageret Huset Marie

Aveny-T kl. 20.00 (60 min)

Romeo + Julie

Teater V i Prøvehallen kl. 20.00 (120 min)

My Deer Hunter

Edison kl. 20.00 (90 min)

Jeg forsvinder

Det Kongelige Teater - Skuespilhuset kl. 20.00 (90 min)

Jeg er jo lige her

Det Kongelige Teater - Gamle Scene kl. 20.00 (140 min)

DU FINDER MIG NEDERST I BUNKEN

Teatret ved Sorte Hest kl. 20.00 (75 min)

Hail to the good listener

Det Kongelige Teater - Operaen kl. 20.00 (45 min)

JOB - et enkelt menneske

Bådteatret kl. 20.00 (85 min)

RE(W)RITE!

Den Frie Udstillingsbygning, København kl. 20.00 (120 min)

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 20.00 (105 min)

Amduat. En iltmaskine

Teater Republique kl. 20.00 (80 min)

Tuesday Night Sleeping Club

HelloEarth - Live Stream kl. 21.00 (720 min)

Champions

Edison kl. 22.00 (35 min)

Morgenritual på Den Frie

Den Frie Udstillingsbygning, København kl. 09.00 (75 min)

Filmstreaming: Requiem for en tidsalder

CPH STAGE - Online kl. 09.00 (35 min)

Ocean

TEATER FÅR302 kl. 11.00 (45 min)

MAGISKE JEKYLL

Riddersalen kl. 11.00 (60 min)

Ocean

TEATER FÅR302 kl. 13.00 (45 min)

Plejer er død - Samba

Dansekapellet, København kl. 14.00 (50 min)

JOB - et enkelt menneske

Bådteatret kl. 14.00 (85 min)

RE(W)RITE!

Den Frie Udstillingsbygning, København kl. 14.00 (120 min)

Champions

Edison kl. 15.00 (35 min)

På bænken

Göteborg plads kl. 15.00 (15 min)

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 15.00 (105 min)

The Laughing Game

Dansekapellet, København kl. 15.00 (30 min)

På bænken

Göteborg plads kl. 16.00 (15 min)

Kunsten at tjene

KASTEL BAR - DEN FRIE UDSTILLINGSBYGNING kl. 16.00

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 16.00 (105 min)

Vandringsforelæsning om myrer

Østre Anlæg kl. 17.00 (90 min)

RE(W)RITE!

Den Frie Udstillingsbygning, København kl. 17.00 (120 min)

Brevet

Riddersalen kl. 17.00 (70 min)

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 17.00 (105 min)

Walk-Man

Teater V i Prøvehallen kl. 18.00 (65 min)

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 18.00 (105 min)

Narsarsuaq//Sletten: UDSIGT

Det Grønlandske Hus kl. 18.00 (35 min)

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 19.00 (105 min)

Narsarsuaq//Sletten: REMEMBER LISA?

Det Grønlandske Hus kl. 19.00 (35 min)

Black Tie - CISPA 3rd Year Graduation Performance 2021

Basement, København kl. 19.30 (90 min)

Syg Ungdom

Københavns film & teaterskole kl. 19.30

Klædt på til 'HØST' med Monna Dithmer

Sjælør Kirke kl. 19.30 (45 min)

Black Tie - CISPA 3rd Year Graduation Performance 2021

Copenhagen International School of Performing Arts kl. 19.30 (90 min)

Gør oprør, sagde hun, gør oprør

Teatret Zeppelin kl. 19.30 (60 min)

Søren Elsker Katinka

Mindeankret i Nyhavn kl. 19.30 (120 min)

Det Store Stilehæfte

Husets Teater kl. 20.00 (90 min)

Lageret Huset Marie

Aveny-T kl. 20.00 (60 min)

My Deer Hunter

Edison kl. 20.00 (90 min)

Jeg forsvinder

Det Kongelige Teater - Skuespilhuset kl. 20.00 (90 min)

Jeg er jo lige her

Det Kongelige Teater - Gamle Scene kl. 20.00 (140 min)

OPERATION:ORFEO

Det Kongelige Teater - Skuespilhuset kl. 20.00 (80 min)

Storytelling

Støberiet kl. 20.00 (60 min)

DU FINDER MIG NEDERST I BUNKEN

Teatret ved Sorte Hest kl. 20.00 (75 min)

JOB - et enkelt menneske

Bådteatret kl. 20.00 (85 min)

RE(W)RITE!

Den Frie Udstillingsbygning, København kl. 20.00 (120 min)

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 20.00 (105 min)

Narsarsuaq//Sletten: BLOK 4

Det Grønlandske Hus kl. 20.00 (35 min)

Høst

Sjælør Kirke kl. 20.00 (60 min)

Amduat. En iltmaskine

Teater Republique kl. 20.00 (80 min)

Narsarsuaq//Sletten: BOY MEETS CONCRETE

Det Grønlandske Hus kl. 21.00 (35 min)

STALKER

Et hemmeligt sted kl. 21.00 (60 min)

Narsarsuaq//Sletten: IN ZOMBIELAND

Det Grønlandske Hus kl. 22.00 (35 min)

Morgenritual på Den Frie

Den Frie Udstillingsbygning, København kl. 09.00 (75 min)

Filmstreaming: Requiem for en tidsalder

CPH STAGE - Online kl. 09.00 (35 min)

Moira Finucane’s The Rapture

LiteraturHaus kl. 11.00 (60 min)

Ocean

TEATER FÅR302 kl. 11.00 (45 min)

MAGISKE JEKYLL

Riddersalen kl. 11.00 (60 min)

Narsarsuaq//Sletten: BOY MEETS CONCRETE

Det Grønlandske Hus kl. 12.00 (35 min)

The White Plague

LiteraturHaus kl. 13.00 (90 min)

Ocean

TEATER FÅR302 kl. 13.00 (45 min)

Narsarsuaq//Sletten: REMEMBER LISA?

Det Grønlandske Hus kl. 13.00 (35 min)

Det Førerløse menneske

Forsøgsstationen kl. 14.00 (65 min)

Narsarsuaq//Sletten: UDSIGT

Det Grønlandske Hus kl. 14.00 (35 min)

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 15.00 (105 min)

Narsarsuaq//Sletten: BLOK 4

Det Grønlandske Hus kl. 15.00 (35 min)

Champions

Edison kl. 16.00 (35 min)

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 16.00 (105 min)

Narsarsuaq//Sletten: IN ZOMBIELAND

Det Grønlandske Hus kl. 16.00 (35 min)

Live terapisession

Edison kl. 16.45 (30 min)

Alice i Eventyrland - for voksne

Teaterøen kl. 17.00 (50 min)

RE(W)RITE!

Den Frie Udstillingsbygning, København kl. 17.00 (120 min)

Brevet

Riddersalen kl. 17.00 (70 min)

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 17.00 (105 min)

Det Førerløse menneske

Forsøgsstationen kl. 17.00 (65 min)

Klædt på til 'WALK-MAN' med Monna Dithmer

Teater V i Prøvehallen kl. 17.30 (15 min)

The Shy Manifesto

LiteraturHaus kl. 17.30 (80 min)

Krigen har ikke et kvindeligt ansigt

Det Jødiske Hus kl. 18.00 (65 min)

På bænken

Østre Kapel / Sydhavn Teater kl. 18.00 (15 min)

Walk-Man

Teater V i Prøvehallen kl. 18.00 (65 min)

PINK PAVILLON

Teater Grob kl. 18.00 (120 min)

Kunsten at tjene

KASTEL BAR - DEN FRIE UDSTILLINGSBYGNING kl. 18.00

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 18.00 (105 min)

The Laughing Game

Dansekapellet, København kl. 18.00 (30 min)

På bænken

Østre Kapel / Sydhavn Teater kl. 18.30 (15 min)

Skidefuld af historier..

Christianshavns beboerhus - Teatersalen kl. 19.00 (60 min)

Chamber Games

Lygten St. kl. 19.00 (60 min)

Kvinder i krig med Matilde Kimer og Pia Rosenbaum

Det Jødiske Hus kl. 19.00 (45 min)

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 19.00 (105 min)

Kold før 12

Landsforeningen Liv & Død kl. 19.00 (40 min)

Black Tie - CISPA 3rd Year Graduation Performance 2021

Copenhagen International School of Performing Arts kl. 19.30 (90 min)

Gør oprør, sagde hun, gør oprør

Teatret Zeppelin kl. 19.30 (60 min)

The Mermaid Story

Metronomen, Frederiksberg kl. 20.00 (75 min)

Det Store Stilehæfte

Husets Teater kl. 20.00 (90 min)

Lageret Huset Marie

Aveny-T kl. 20.00 (60 min)

My Deer Hunter

Edison kl. 20.00 (90 min)

Jeg er jo lige her

Det Kongelige Teater - Gamle Scene kl. 20.00 (140 min)

OPERATION:ORFEO

Det Kongelige Teater - Skuespilhuset kl. 20.00 (80 min)

CameliOrquestra

Maskinhal Sundholm kl. 20.00 (70 min)

Storytelling

Støberiet kl. 20.00 (60 min)

Necropolis

Sort/Hvid kl. 20.00 (65 min)

RE(W)RITE!

Den Frie Udstillingsbygning, København kl. 20.00 (120 min)

Two lions and a Castle

Det Kongelige Teater - Operaen kl. 20.00 (60 min)

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 20.00 (105 min)

Høst

Sjælør Kirke kl. 20.00 (60 min)

Amduat. En iltmaskine

Teater Republique kl. 20.00 (80 min)

STALKER

Et hemmeligt sted kl. 21.00 (60 min)

Aftertalk med Tue Biering

Betty Nansen Teatret kl. 21.30

Morgenritual på Den Frie

Den Frie Udstillingsbygning, København kl. 09.00 (75 min)

Filmstreaming: Requiem for en tidsalder

CPH STAGE - Online kl. 09.00 (35 min)

Moira Finucane’s The Rapture

LiteraturHaus kl. 11.00 (60 min)

Ocean

TEATER FÅR302 kl. 11.00 (45 min)

MAGISKE JEKYLL

Riddersalen kl. 11.00 (60 min)

Ocean

TEATER FÅR302 kl. 13.00 (45 min)

Gør oprør, sagde hun, gør oprør

Teatret Zeppelin kl. 13.00 (60 min)

Det Førerløse menneske

Forsøgsstationen kl. 14.00 (65 min)

PRIMUS

Dansekapellet, København kl. 14.00 (60 min)

The White Plague

LiteraturHaus kl. 15.00 (90 min)

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 15.00 (105 min)

Interludium

Kongens Have - København kl. 15.00 (35 min)

LEAS RUM

Bådteatret kl. 16.00 (60 min)

På bænken

Havnebadet Sluseholmen kl. 16.00 (15 min)

Åbningsfest hos GLiMT Amager

Maskinhal Sundholm kl. 16.00

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 16.00 (105 min)

Interludium

Kongens Have - København kl. 16.00 (35 min)

Banket for bier

Østre Anlæg kl. 17.00 (90 min)

Frøken Julie

Teater V i Prøvehallen kl. 17.00 (90 min)

På bænken

Havnebadet Sluseholmen kl. 17.00 (15 min)

RE(W)RITE!

Den Frie Udstillingsbygning, København kl. 17.00 (120 min)

Brevet

Riddersalen kl. 17.00 (70 min)

LEAS RUM aftertalk

Bådteatret kl. 17.00

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 17.00 (105 min)

Det Førerløse menneske

Forsøgsstationen kl. 17.00 (65 min)

Narsarsuaq//Sletten: REMEMBER LISA?

Det Grønlandske Hus kl. 17.00 (35 min)

Interludium

Kongens Have - København kl. 17.00 (35 min)

The Shy Manifesto

LiteraturHaus kl. 17.30 (80 min)

Necropolis

Sort/Hvid kl. 18.00 (65 min)

PINK PAVILLON

Teater Grob kl. 18.00 (120 min)

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 18.00 (105 min)

Narsarsuaq//Sletten: UDSIGT

Det Grønlandske Hus kl. 18.00 (35 min)

Skidefuld af historier..

Christianshavns beboerhus - Teatersalen kl. 19.00 (60 min)

Marked med vulvakunst

Valby Kulturhus kl. 19.00 (60 min)

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 19.00 (105 min)

Kold før 12

Landsforeningen Liv & Død kl. 19.00 (40 min)

The Laughing Game

Dansekapellet, København kl. 19.00 (30 min)

Narsarsuaq//Sletten: BOY MEETS CONCRETE

Det Grønlandske Hus kl. 19.00 (35 min)

Black Tie - CISPA 3rd Year Graduation Performance 2021

Copenhagen International School of Performing Arts kl. 19.30 (90 min)

Gør oprør, sagde hun, gør oprør

Teatret Zeppelin kl. 19.30 (60 min)

En samtale om klassikeren

LITTERATURHUSET / Forlaget Vandkunsten kl. 20.00 (70 min)

Det Store Stilehæfte

Husets Teater kl. 20.00 (90 min)

My Deer Hunter

Edison kl. 20.00 (90 min)

Jeg er jo lige her

Det Kongelige Teater - Gamle Scene kl. 20.00 (140 min)

OPERATION:ORFEO

Det Kongelige Teater - Skuespilhuset kl. 20.00 (80 min)

Chamber Games

ZeBU kl. 20.00 (60 min)

Brev til min vulva

Valby Kulturhus kl. 20.00 (60 min)

TELEFON TIL AFDØDE

Teatret ved Sorte Hest kl. 20.00 (80 min)

RE(W)RITE!

Den Frie Udstillingsbygning, København kl. 20.00 (120 min)

Two lions and a Castle

Det Kongelige Teater - Operaen kl. 20.00 (60 min)

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 20.00 (105 min)

Narsarsuaq//Sletten: BLOK 4

Det Grønlandske Hus kl. 20.00 (35 min)

PRIMUS

Dansekapellet, København kl. 20.00 (60 min)

Høst

Sjælør Kirke kl. 20.00 (60 min)

Amduat. En iltmaskine

Teater Republique kl. 20.00 (80 min)

Frøken Julie

Teater V i Prøvehallen kl. 21.00 (90 min)

Talk med Monna Dithmer efter Two Lions and a Castle

Det Kongelige Teater - Operaen kl. 21.00

Narsarsuaq//Sletten: IN ZOMBIELAND

Det Grønlandske Hus kl. 21.00 (35 min)

STALKER

Et hemmeligt sted kl. 21.00 (60 min)

Tekst og musik med Halfdan E og Jomi Massage

Teatret ved Sorte Hest kl. 22.00 (30 min)

Filmstreaming: Requiem for en tidsalder

CPH STAGE - Online kl. 09.00 (35 min)

Hits Med Saksen

Teater V i Prøvehallen kl. 11.00 (45 min)

Moira Finucane’s The Rapture

LiteraturHaus kl. 11.00 (60 min)

Ocean

TEATER FÅR302 kl. 11.00 (45 min)

Åben prøve på Jean de France

Grønnegårds Teatret i Odd Fellow Palæets Have kl. 13.00 (120 min)

Hits Med Saksen

Teater V i Prøvehallen kl. 13.00 (45 min)

Copenhagen Harbour Parade 2021

Sitespecifik, København kl. 13.00 (240 min)

Ocean

TEATER FÅR302 kl. 13.00 (45 min)

The Shy Manifesto

LiteraturHaus kl. 13.00 (80 min)

Biernes forunderlige verden

Anemonen kl. 13.30 (45 min)

Jeg er jo lige her

Det Kongelige Teater - Gamle Scene kl. 14.00 (140 min)

RE(W)RITE!

Den Frie Udstillingsbygning, København kl. 14.00 (120 min)

Kold før 12

Landsforeningen Liv & Død kl. 14.00 (40 min)

Black Tie - CISPA 3rd Year Graduation Performance 2021

Copenhagen International School of Performing Arts kl. 14.00 (90 min)

Banket for bier

Østre Anlæg kl. 15.00 (90 min)

OPERATION:ORFEO

Det Kongelige Teater - Skuespilhuset kl. 15.00 (80 min)

Marked med vulvakunst

Valby Kulturhus kl. 15.00 (60 min)

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 15.00 (105 min)

Benny

Metronomen, Frederiksberg kl. 15.00 (110 min)

LEAS RUM

Bådteatret kl. 16.00 (60 min)

My Deer Hunter

Edison kl. 16.00 (90 min)

Brev til min vulva

Valby Kulturhus kl. 16.00 (60 min)

På bænken

Balders plads kl. 16.00 (15 min)

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 16.00 (105 min)

Det Store Stilehæfte

Husets Teater kl. 17.00 (90 min)

På bænken

Balders plads kl. 17.00 (15 min)

TELEFON TIL AFDØDE

Teatret ved Sorte Hest kl. 17.00 (80 min)

RE(W)RITE!

Den Frie Udstillingsbygning, København kl. 17.00 (120 min)

Two lions and a Castle

Det Kongelige Teater - Operaen kl. 17.00 (60 min)

LEAS RUM aftertalk

Bådteatret kl. 17.00

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 17.00 (105 min)

Fisse Extravaganza aftertalk med Teater Vølven

Valby Kulturhus kl. 17.15 (60 min)

The White Plague

LiteraturHaus kl. 17.30 (90 min)

PINK PAVILLON

Teater Grob kl. 18.00 (120 min)

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 18.00 (105 min)

Marked med vulvakunst

Valby Kulturhus kl. 19.00 (60 min)

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 19.00 (105 min)

Kold før 12

Landsforeningen Liv & Død kl. 19.00 (40 min)

03.08.38 – Tilstander av unntak

P44 - Sydhavn Teater kl. 19.00 (190 min)

Black Tie - CISPA 3rd Year Graduation Performance 2021

Copenhagen International School of Performing Arts kl. 19.30 (90 min)

Gør oprør, sagde hun, gør oprør

Teatret Zeppelin kl. 19.30 (60 min)

Jeg er jo lige her

Det Kongelige Teater - Gamle Scene kl. 20.00 (140 min)

Chamber Games

Lygten St. kl. 20.00 (60 min)

Brev til min vulva

Valby Kulturhus kl. 20.00 (60 min)

TELEFON TIL AFDØDE

Teatret ved Sorte Hest kl. 20.00 (80 min)

RE(W)RITE!

Den Frie Udstillingsbygning, København kl. 20.00 (120 min)

Two lions and a Castle

Det Kongelige Teater - Operaen kl. 20.00 (60 min)

DANNER Lydrum - audiowalk

Sitespecifik, København kl. 20.00 (105 min)

Høst

Sjælør Kirke kl. 20.00 (60 min)

Amduat. En iltmaskine

Teater Republique kl. 20.00 (80 min)

Mennesket og mulden i kunsten talk

Sjælør Kirke kl. 21.00 (45 min)

STALKER

Et hemmeligt sted kl. 21.00 (60 min)

Årets Reumert 2021

Odeon kl. 19.30 (165 min)

STALKER

Et hemmeligt sted kl. 21.00 (60 min)