Søg

Om CPH STAGE

CPH STAGE er årets store teaterfestival i København og på Frederiksberg. Over 10 dage kan du opleve nogle af årets bedste danske forestillinger og se de seneste internationale turnéhits.

CPH STAGE er storslåede dramaer, intense monologer, højaktuelle debatindlæg og satiriske bemærkninger. Det er sprængfarlige trin og konfettifyldte scener. Uanset om du er ny eller garvet teatergænger, så har vi noget til dig.

Festivalen præsenterer de nyeste forestillinger, og teatersucceserne du ikke nåede sidste sæson. Du kan desuden opleve et stort og mangfoldigt eventprogram med bl.a. talks, koncerter og andre events, der samler alle og sætter teatret i centrum.

Festivalen har eksisteret siden 2013, hvor festivalen for første gang fandt sted.
CPH STAGE arrangerer desuden den årlige prisuddeling Årets Reumert, ligesom vi er medarrangører af den nationale kulturuge K7.

Festivalkontor

morten krogh
festivaldirektør
mk@cphstage.com
Sarah Sarina Rommedahl
Festivalproducent
sarah@cphstage.com
Karen Toftegaard
Head of International programming and production
karen@cphstage.com
Signe Demant Hansen
kommunikationsansvarlig
Tlf.
signe@cphstage.com
Astrid Willow Møldrup
Eventansvarlig
Tlf.
astrid@cphstage.com
Maria Suh
Festivalproducent i barselsvikariat
Tlf.
maria@cphstage.com
Anne Pelby
Administrator
Tlf.
anne@cphstage.com
Sarah Rysgaard Jensen
Producent v. Årets Reumert
Tlf.
srj@cphstage.com
Ditte Grøn
Kommunikationsmedarbejder
Tlf.
ditte@cphstage.com
Andreas Buhl
Tekstningsansvarlig
Tlf.
andreas@cphstage.com
Lena Hedegaard
Barbara Hryciuk
international production manager
Tlf.
international@cphstage.com
Minna Højholt
Studentermedhjælper
Tlf.
minna@cphstage.com
Smilla Bay Knudsen
Studentermedhjælper
Tlf.
smilla@cphstage.com

Bestyrelse

PIA ALLERSLEV
Formand
Tidl. børne- og ungdomsborgmester, København
Per Nylykke
Souschef DIF Public Affairs
Peter Westphael
Teaterleder v. Randers Teater
Natasha Al-Hariri
Projektchef i TrygFonden
Maja Ries
Administrativ leder v. MUNGO PARK
Jesper Nymark
Direktør v. Danwatch
Mette Marcus
Tidl. direktør i Bikubenfonden
Camilla Mordhorst
Adm. direktør for Dansk Kulturinstitut